رژه ی زیرنویس های یارانه ای روی عزت مردم

زیرنویس‌های سیما برای انصراف از دریافت یارانه نقدی پرتعداد‌ترین مهمانان خانه‌های مردم در تعطیلات آغاز سال جدید بود؛ مهمانان‌ ناخوانده‌ای که برای القای درستی‌شان به مخاطب، تنها به زیرنویس اکتفا نشد و راه به دیالوگ‌های بازیگران سریال‌های پرمخاطب نوروزی نیز باز کرد، حتی به قیمت صداگذاری مجدد صحنه‌هایی از سریال!

ترجیح دولت آن است که تا حد امکان، مردم از دریافت یارانه نقدی خودداری کنند و پول یارانه‌شان را به دولت ببخشند و برای رسیدن به این خواسته، می‌کوشد از همه ظرفیت‌ها بهره ببرد. سال گذشته، تلاش برای ایجاد کمپین انصراف با اعلام خبر نادرست انصراف حسن روحانی از دریافت یارانه نقدی ناکام ماند؛ رئیس‌جمهوری که پیش از این هم یارانه‌ای دریافت نمی‌کرد، تا حال بخواهد از دریافت آن انصراف دهد.

در این مسیر، ایراد فشار به صدا و سیما از کانال بودجه‌ای که دولت موظف است در اختیار این سازمان قرار دهد، باعث شد تا زیرنویس‌های تشویق مردم به انصراف از دریافت یارانه نقدی پای ثابت برنامه‌های نوروزی تلویزیون شود؛ روندی که آن قدر زیاد به کار گرفته شد که اگر اینک دولت نگران نتیجه معکوس آن باشد، بیراه نخواهد بود! گرچه موضوع ما نگرانی دولت نیست…

موضوع فقط همین زیاده‌روی در حجم نبود، گرچه همین تبلیغات عظیم هم که به شدت بر صورت مخاطب کوبیده می‌شد، توهین به مردم به حساب می‌آمد اما متن زیرنویس‌ها مردم را دعوت به صداقت می‌کرد و اینکه به خاطر کذب بودن برخی اطلاعات داده شده به دولت توسط بخش اندکی از مردم، همه ملت مخاطب چنین زیرنویس‌هایی قرار بگیرند، چندان اخلاقی نخواهد بود. برای داشتن درک بهتر از این اتفاق، کافی است بیندیشیم که اگر اینک رسانه‌ای تبلیغات خود را معطوف به دعوت رئیس‌جمهور و رئیس سازمان صدا و سیما به صداقت و راستگویی کند، آیا توهین‌آمیز تلقی نخواهد شد؟

از سویی دیگر، زیرنویس‌ها به مفاهیم دینی همچون برکت و ایثار و… هم متوسل شدند و علاوه بر آن کوشیده شد تا انصراف از دریافت یارانه، به عنوان شعار سال و عزم ملی و مدیریت جهادی و حتی به مصداق اصلی اقتصاد مقاومتی که توسط رهبری بیان شده، مطرح شود؛ بحثی که معلوم نیست چقدر می‌تواند منطبق بر واقع باشد و آیا مگر منظور از اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی بود که حال با اینگونه تبلیغات منفی، چهره سیاهی از این مفاهیم درست خلق کنیم؟!

نکته دیگر اینکه در سریال پربیننده پایتخت ارسطو (با بازی احمد مهران‌فر) در دیالوگی می‌گوید: «می‌دانی یارانه چیه؟ یارانه پولی است که به فقرا و افراد نیازمند می‌دهند، البته نقی از دریافت یارانه انصراف داده است!» و چو چانگ (زن چینی ارسطو با بازی ﻣﻨﮓ ﻫﺎﻥ ﮊﺍﻧﮓ) هم پاسخ می‌دهد: «من از رئیس‌جمهورتان شنیده‌ام که مردم ثروتمند اگر یارانه نگیرند، دارو و درمان ارزان‌تر می‌شود.» سؤال اینکه آیا فقط فقرا در ایران یارانه می‌گیرند یا این حقی است که همه ۷۵ میلیون ایرانی از آن برخوردار بودند؟ و اگر در دور جدید بخواهند از آن انصراف دهند، در واقع لطف مردم در مقابل دولت بوده و چشم‌پوشی از حق‌شان، نه اینکه تاکنون چیزی زیاده بر حقشان نصیب آنان شده است! اینکه یارانه‌بگیران را نیازمند و فقیر تلقی کنیم، بر باد دادن عزت مردم برای وادار ساختن آنان به انصراف از یارانه است. از سویی کاراکتری که در سریال گفته می‌شود از دریافت یارانه انصراف داده، گچ‌کار ساده‌ای است که خانه و ماشین هم ندارد! آیا دولت متوقع است کسانی با چنین سطح زندگی هم از دریافت یارانه اندک ۴۵ هزارتومانی انصراف دهند؟!

متأسفانه باید اذعان داشت که صدا و سیما با فشار دولت توهین‌هایی را در ایام عید به مردم روا داشت که کمترین واکنش به آن می‌تواند بیان توضیح در مورد چرایی عقب‌نشینی سازمان در برابر فشارهای دولت در این زمینه باشد.

****
این نوشتار روز ۱۹ فروردین ۹۳ در روزنامه ی جوان به چاپ رسید ( +)

۵ پاسخ برای ”رژه ی زیرنویس های یارانه ای روی عزت مردم“

 1. بیضائی می‌گه:

  خربزه فروشی که مردم بساطش را در تظاهرات علیه شاه بهم ریخته بودند و یک خربزه سالم برایش نمانده بود در جواب کسی که از او پرسید با این وضع باز هم طرفدار خمینی هستی؟ گفت: ما خمینی را به خربزه نمی فروشیم
  من حرف زیادی ندارم به شخصه ولکن این مردم هنوز همان مردم هستند و هر کس این عزت را به بازی بگیرد عزت اسلام را به بازی گرفته

  • کبری آسوپار می‌گه:

   مردم رو با روز سلام سینما و سینماهای رایگان، با سبد کالا و ۴ تا تخم مرغ و دوتا روغن تحقیر کردند و عزت شان را بازیچه ی بیلان کاری نویسی هایشان… حالا هم شده ایم گدا و فقیر و نیازمند…

 2. شیرازی می‌گه:

  مردم ایران که بر خلاف خواسته و فتوای بی خریدار رهبر نظام، ۷۰ درصدشون ماهواره تماشا می کنند و این هم خودش پیام سیاسی بزرگیست در جایگاه نداشتن و بی خریدار بودنِ حرفهای رهبر نظام در بین مردم! و رفراندوم بزرگیست در نوع خود.
  کار نداریم…. حرفم این هست که توهین به شعور مردم در صدا و سیما و نظام جمهوری اسلامی، در سطحی بسیار گسترده تر اتفاق میافته! اگر همین زیرنویس رو بخواید بررسی کنید، باید به التماس هایی که از ۳ ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری صورت می گرفت تا مردم را به پای صندوق بکشاند نیز اشاره کنید(و در آخر هم ۳۰ درصد اصلا نمیاند و ۷۰ درصدی هم که میاند با رای دادن به روحانی، ماجرای خاتمی رو برای نظام تکرار می کنند: نه بزرگ به نظام)… رویه دوگانه نباید داشته باشید… به زیرنویس هایی که برای ۲۲ بهمن هم میشه به همچنین!

 3. روایت می‌گه:

  سلام
  چرا مطالب دیگرتان مانند گزارش های روزنامه جوان و یا مقاله که درباره آقای روحانی نوشتید را در سایت تان قرار نمی دهید

درج یک پاسخ